Kamianna. Jedyne takie miejsce.

Możnaby powiedzieć, że Kamianna to kraina mlekiem i miodem płynąca. ...i to dosłownie.

Pierwsze historyczne wzmianki o Kamiannej pochodzą z XVII w. Malownicza miejscowość Kamianna położona jest na terenie dawnego "Klucza Muszyñskiego" - 15 km od Krynicy. Znana jest jako Centrum Apiterapii - leczenia ukąszeniami pszczół, oraz jako miejsce powstawania pysznego miodu. W Kamiannej jest kilka obiektów godnych zwiedzenia. Kościół (była Cerkiew) z bogactwem rze¼b Jana Stefaniaka, Dom Pszczelarza, Dom św. Filipa Neri z piękną kaplicą oraz skansen z pasiekami i Izba pamięci.

Drewniany kościółek

Jak wiele wiosek sąsiednich, tak i Kamianna szczyciła się pięknem architektury cerkiewnej. Szczególnie zaś na podkreślenie zasługiwała cerkiew św. Parascewy, wybudowana w roku 1852. W latach powojennych wspomniana cerkiew przeniesiona została do miejscowości Bukowiec. W Kamiannej pozostała druga z istniejących tu cerkwi, zbudowana w latach 1935 - 39, która staraniem mieszkańców dostosowana została do kultu rzymsko - katolickiego na podstawie dekretu erekcyjnego J.E. ks. bp. Jerzego Ablewicza ordynariusza Diecezji Tarnowskiej. Stało się to dnia 4.II.1981 r. świątynia otrzymała tytuł Nawiedzenia NMP.

Stacja narciarska Kamianna

Ogromną atrakcją wyróżniającą Kamianną spośród okolicznych miejscowości jest z pewnością stacja narciarska. Położona na zboczu w sercu Kamiannej składa się z 4 tras narciarskich i 3 wyciągów. Do stacji narciarskiej jest około 150m z naszego Domu Gościnnego Filip. Stacja stwarza idealne warunki jazdy dla zupełnie początkujących, jak i tych, którzy już jeżdżą na nartach i snowboardach od kilku lat. Początkujący moga liczyć na sprawna pomoc obsługi oraz lekcje z instruktorem. (więcej na stronie www.kamianna-wyciagi.pl)

Pasieka "Barć"

Kamianna kojarzona jest z centrum pszczelarstwa, nie bez przyczyny. To tutaj, w Domu Pszczelarza odbywają się doroczne zloty pszczelarzy z całej Polski. Także tutaj znajduje się pasieka "Barć". Powstaje tu pyszny miód pszczeli w wielu odmianach. Wiedzieliście, ze z pszczelego miodu i wosku robi się np.cukierki i świeczki? To wszytsko jest do kupienia w sklepiku w pasiece. Tutaj też można zapoznać się z historią pszczelarstwa i obejrzeć zabytkowe ule w skansenie. (więcej na stronie www.kamianna.pl)

Inne atrakcje

Dużo atrakcji czeka na odwiedzających Kamianną w jej okolicy. Przez miejscowość przebiega kilka szlaków pieszych i rowerowych. Warte odwiedzenia są miejscowści Berest, odległa o 17km Krynica-Zdrój czy Stary Sącz. W pobliżu znajduje się stadnina koni oraz ośrodek sportowy z basenem, kortami tenisowymi, ścianką wspinaczkową i lodowiskiem zimą. Kamianna leży 40 km od przejścia granicznego ze Słowacją w Leluchowie.

Kamianna na mapie

Kamianna na mapie

GPS: N 49° 31' 13'' E 20° 56' 54''

Kamianna na mapie Google


Kamianna w obiektywie

Kamianna

fot. Łukasz Kondracki © 2007, 2009